اخبار
95/10/22

آغاز فعالیت آزمایشی کارخانه پردازش زباله در ساوه

 

فعالیت آزمایشی کارخانه جداسازی و پردازش زباله در ساوه با حضور جمعی از دوستداران محیط زیست در شهرک بازیافت واقع در شرق این شهر آغاز شد.

 

شهردار ساوه در این مراسم که به صورت بازدید و راه‌اندازی آزمایشی این کارخانه انجام شد، با بیان اینکه متاسفانه مسائل زیست محیطی در کشور مظلوم واقع شده‌اند، گفت:  توسعه پایدار آنگونه توسعه‌ای است که نیازهای زمان حال را بدون اینکه توانائی نسل‌های آینده درتامین نیازهایشان را به مخاطره اندازد، فراهم می‌کند.

کامران جوادی ادامه داد: مدیریت شهری ساوه در دوره چهارم با وجود انجام کارهای بزرگ عمرانی از تفکر زیست محیطی به دور نبوده است و خیلی از رویکردهای خود را بر اساس مسائل زیست محیطی در نظر گرفته است بطور مثال پیاده راه حضرت امام (ره) هم با این رویکرد و به دلیل این که این خیابان کارکرد ترافیکی را از دست داده بود، صورت گرفت.

 

وی تصریح کرد:  ورود وسایل نقلیه سنگین به درون شهر ساوه یکی از معضلات این شهر است که علاوه بر مشکلات زیستی در این شهر بیشترین آسیب را به مبلمان شهری و در نتیجه منافع ملی می زند و شهرداری تمامی تلاش خود را برای رفع این معضل بکار گرفته است.

 

جوادی ایجاد پارک‌ها و فضاهای سبز، جداسازی آب خام از شرب، بهینه سازی مصرف آب در بخش فضای سبز، تمرکززادیی از مرکز شهر، تسریع در انجام پروژه‌ها، فرهنگ‌سازی، احداث کارخانه پردازش پسماندها را بخشی از اقدامات شهرداری در جهت مسائل زیست محیطی برشمرد و افزود: هم اینک روزانه 160 تن زباله در شهر ساوه تولید می‌شود که با هزینه‌های زیادی همراه است لذا باید باورهای شهروندان را با آموزش در این بخش افزایش داده تا موجب کاهش هزینه های این میزان زباله شویم.

 

شهردار ساوه افزود: این خط تفکیک و پردازش زباله دارای ظرفیت 250 تن  زباله در روز است که با تلاش حوزه خدمات شهری، سازمان مدیریت پسماند و حمایت شورای اسلامی شهر در دورترین نقطه شهر در حال تکمیل است و بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده تا دهه فجر راه اندازی کامل خواهد شد.

 

وی یادآور شد: عملیات احداث این کارخانه در سال 93 با تسطیح زمین و ساخت سوله آغاز شد و اواخر سال 94 نصب تجهیزات آن انجام شد و  هم اینک انتقال آب شرب، آب خام،  گاز آن به اتمام رسیده است اما عملیات برق‌رسانی این کارخانه نیازمند احداث 2 پست برق است و با تکمیل راه‌های دسترسی این مجموعه امیدواریم تا دهه فجر این کارخانه به بهره‌برداری کامل برسد.

 

شهردار ساوه با بیان اینکه این کارخانه امروز با استفاده از برق ﻣﻮﺗﻮر ژﻧﺮاﺗﻮر بصورت آزمایشی راه اندازی شد، افزود: کارخانه  جدا سازی و پردازش زباله تا تکمیل نهایی با صرف 6 میلیارد تومان اعتبار احداث شده است  و با فعالیت آن  پسماندها پس از پردازش به سه گروه خشک، قابل استفاده برای تولید کود آلی و غیرقابل استفاده تفکیک می‌شوند.

 

وی  پایان دفن مستقیم و غیربهداشتی زباله را در ساوه اقدامی مهم در حوزه محیط زیست دانست و افزود:  با فعالیت این کارخانه لازم است تا بحث تفکیک زباله از مبدا بیش از پیش از مورد توجه قرار گیرد تا شاهد ورودی کمتر زباله باشیم چرا که موفقیت در امر تفکیک زباله از مبدا موجب می‌شود تا در خطوط پردازش به تفکیک زباله‌های کمتری بپردازیم.

 

دکتر جوادی کاهش هزینه‌ها به دلیل جلوگیری از دفن زباله، تولید کمپوست، فروش آن و کسب درآمد، جلوگیری از هدر رفت سالانه چندین هکتار زمین ناشی از دفن پسماندها، ایجاد اشتغال و درآمدزایی و بازیافت پسماندهای خشک با ارزش را به عنوان بخشی از مزایای راه اندازی این کارخانه پردازش زباله عنوان کرد.

 

به گفته وی، انباشت زباله‌ها در دل طبیعت موجب آلودگی خاک و سفره آب‌های زیرزمینی و ایجاد خطرات زیست محیطی برای ساکنان یک منطقه می‌شود از این رو اگر از زباله که طلای کثیف نام دارد در مدیریت پسماند استفاده بهینه نشود امری تهدید کننده برای سلامت افراد جامعه است.

 

شهردار ساوه بیان کرد: در حال حاضر دفن زباله‌های شهر ساوه توسط شهرداری با استفاده از روش ترانشه (حفر گودال) انجام می‌شود و طرح تفکیک زباله در مبدا توسط چند شرکت خصوصی با جمع آوری و دریافت زباله خشک از شهروندان آغاز شده که ادامه آن گامی در جهت حذف زباله گردها و کاهش آلودگی ها محیط زیست است.

 

وی گفت: امروزه نقش مردم در تفکیک زباله‌ها و به ثمر رساندن مدیریت پسماند شهری را نمی‌توان نادیده گرفت لذا فرهنگ‌سازی در جامعه برای تفکیک زباله های خشک از تر، کمک به سلامت محیط زیست است.

 

جوادی با بیان اینکه یکی از مهم ترین برنامه‌های شهرداری کاهش حجم زباله است، افزود: با تفکیک زباله از مبدا این هزینه به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت، چرا که زباله مخلوط موجب بالا رفتن حجم و افزایش هزینه جمع آوری و دفن می‌شود.

 


1