اخبار
96/05/29

مراسم معارفه آقای ابولفضل مولودی به عنوان سرپرست حوزه معاونت فنی و اجرایی سازمان مدیریت پسماند

مراسم معارفه آقای ابولفضل مولودی به سمت سرپرست حوزه معاونت فنی و اجرایی سازمان مدیریت پسماند در مورخ 29/5/96 در محل سازمان مدیریت پسماند انجام گردید.

در این مراسم آقای مهندس یزدی سرپرست حوزه معاونت خدمات شهری شهرداری ساوه ضمن تقدیر و تشکر از زحمات چندین ماهه آقای آشناور و نیز همکاری پرسنل با ایشان از آقای مولودی معاون اجرایی جدید سازمان خواستار تلاش و پیگیری شبانه روزی در دستیابی به اهداف سازمان شدند.


96/04/21

به همت مسئولین سازمان مدیریت پسماند شهرداری آیین روز بدون نایلکس در ساوه برگزار شد

آیین روز بدون نایلکس با حضور جمعی از اعضا و منتخبین شوراي اسلامي شهر ساوه، سرپرست حوزه خدمات شهري، دوستداران طبیعت، کارکنان سازمان مديريت پسماند شهرداری و جمعي از كارشناسان محيط زيست در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ساوه برگزار شد .

رضا یزدی سرپرست حوزه خدمات شهری شهرداری ساوه در این آیین هدف از نامگذاری این روز را فرهنگ سازی و ارتقاء سطح دانش و آگاهي شهروندان در زمینه زیان های بهداشتی و زیست محيطي استفاده از کیسه های پلاستیکی دانست و گفت:  اين روز بهانه اي است كه توجه افكار عمومي به اين موضوع مهم معطوف شود زیرا آمار و ارقام نشان مي دهد كه كشور ما جزو كشورهاي پر مصرف دنيا از لحاظ كيسه هاي پلاستيكي به شمار مي‌آيد .

وی ادامه داد: با توجه به اینکه از نفت و مشتقات نفتی تجدیدپذیر، مواد پلاستیکی تجزیه ناپذیر مانند کیسه های پلاستیکی تولید می شود و ورود این مواد به چرخه ضایعات از جنبه های مختلف برای کره زمین مشکل ساز است به منظور فرهنگ سازی و ارتقاء سطح دانش شهروندان در زمینه مضرات استفاده از کیسه های نایلونی، ۲۱ تیر ماه از سوی طرفداران محیط زیست روز بدون کیسه نایلکس نامگذاری شده است .

مهندس یزدی گفت: هر سال به این بهانه جمعی از افراد و دوستداران محیط زیست دور هم جمع می شوند و به صورت نمادین در این روز فعالیت هایی را انجام می دهند اما  قطعا این اقدامات کافی نیست زیرا  سالانه حدود چهار میلیارد کیسه پلاستیکی وارد چرخه ضایعات می شود .

وی تصریح کرد: این میزان پلاستیک به ظاهر دفن یا در اقیانوس ها رها می شوند و از جنبه های مختلف برای زمینی مخاطره انگیز و مشکل ساز هستند، این کیسه ها از زمان اختراع پلاستیک مهمان ناخوانده خانه ها شده  و با توجه به اینکه رفاه و راحتی در زندگی روزمره بوجود آورده‌اند مورد استقبال و توجه بیشتر شهروندان قرار گرفته‌اند .

یزدی یادآور شد:  بسیاری از مردم نمی دانند که همین کیسه های به اصطلاح یکبار مصرف علاوه بر ضرر و زیان هایی که به دلیل طول عمر تجزیه شدن که حدود 300 تا 1000 سال تخمین زده شده است برای زمین و اکوسیستم دارد موجب به خطر افتادن سلامت انسانها و سایر موجودات زنده می شود .

 

وی خاطرنشان ساخت: همچنین استفاده از کیسه های پلاستیکی برای نان داغ یا لیوان های یکبار مصرف برای نوشیدنی های داغ  موجب ایجاد سرطان می شود و به خطر افتادن زندگی 267 گونه دریایی بواسطه گیر افتادن یا بلعیدن زباله های دریایی، ذرات سمی آزاد شده ناشی از تابش نور آفتاب به پلاستیک ها و در نهایت متاسفانه تنها یک تا سه درصد از این کیسه ها بازیافت می شوند .

سرپرست حوزه خدمات شهری افزود: در حال حاضر کشورهای بسیاری در جهت مقابله با زباله های پلاستیکی گام های موثری برداشته اند که برای نمونه استرالیا استفاده را محدود کرده است و بنگلادش  اولین کشور بود که به دلیل مسدود شدن راه فاضلاب در سیل ویرانگر استفاده را ممنوع کرد و در آفریقا نیز ممنوع گردیده و در هنگ کنگ و ایرلند هم مالیات سنگینی برای تولید و فروشندگان کیسه های پلاستیکی در نظر گرفته شده است .

به گفته وی در انگلیس و فرانسه در شهرها و روستاها به جای کیسه یکبار مصرف از چند بار مصرف و تجزیه پذیر استفاده می کنند .

یزدی اظهار کرد: ما به عنوان یک دوستدار محیط زیست باید سفیران این حرکت نمادین باشیم و علاوه بر اینکه در سایر روزها از این کیسه ها استفاده نکنیم موجب ترویج و فرهنگ سازی عدم استفاده از کیسه های پلاستیکی و یکبار مصرف باشیم .

وی ادامه داد: باید  راه های جایگزین دیگر مانند استفاده از کیسه های پارچه ای،  کیسه های سازگار با محیط زیست که 46 درصد کمتر از کیسه های پلاستیکی ترکیبات پایه نفتی و زرینی دارند و  34 درصد کمتر از کیسه  پلاستیکی گاز گلخانه ای تولید می کنند را ترویج نماییم .

وی افزود:  کیسه های سازگار با محیط زیست در صورت دور انداخته شدن ظرف 240 روز یا کمتر تجزیه می شوند، پس باید برای کارخانه هایی که کیسه هایی از مواد گیاهی تولید می کنند یا شهروندانی که که با خود کیسه های چند بار مصرف به همراه می آورند مورد تشویق قرار گیرند چون آنها  ضمن صرفه جویی در هزینه ها محیط زیست را هم از شر حجم زباله های پلاستیکی نجات می دهند .

در ادامه این مراسم که با برنامه های شاد و متنوع همراه بود مسئولان ضمن توزیع جوایز و کیف های پارچه ای به شرکت کنندگان، از نمایشگاه دستاورد های کودکان از مواد قابل بازیافت بازدید کردند .

همچنین در بعد از ظهر همین روز غرفه نقاشی و رنگ امیزی و همچنین ایستگاه پرسش و پاسخ بین شهروندان و کارشناسان محیط زیست در پیاده راه امام خمینی برگزار شد.


96/2/12

اهداء هدایای فرهنگی آموزشی به شرکت کنندگان در مراسم تجلیل از پیشکسوتان ورزش بانوان ساوه

در این مراسم به کودکان شرکت کننده در برنامه که به اجرای حرکات نمایشی در رشته ژیمناستیک پرداختند هدایای فرهنگی آموزشی با هدف تشویق آنها و دیگر کودکان و همچنین ترویج فرهنگ .دوستی با محیط زیست از طرف سازمان مدیریت پسماند اهدا گردید.96/2/2

برگزاری مراسم گرامیداشت روز جهانی زمین پاک توسط سازمان مدیریت پسماند

همزمان با فرا رسیدن دوم اردیبهشت ماه روز زمین پاک مراسم گرامیداشت این روز به همت سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساوه و با حضور جمعی از مسئولین و دانش آموزان در پارک ولیعصر(عج) ساوه برگزار شد.

شهردار شهر ساوه در این مراسم با تاکید بر حفاظت و صیانت از زمین گفت: زمین پاک میراثی نیست که از گذشتگان به ما رسیده باشد بلکه امانتی است از نسل های آینده در نزد ما.

کامران جوادی افزود: مفهوم واقعی توسعه پایدار بدان معناست که از منابع خدادادی به گونه‌ای مصرف کنیم که نسل آینده با مشکل مواجه نشوند.

وی با تاکید بر اینکه زمین پاک بدهی ما به آیندگان است، گفت: باید به گونه‌ای از هوا، زمین و آب و سایر منابع خدادادی به ویژه جلوه های طبیعت بهره برداری کنیم که آیندگان از ما به نیکی یاد کنند.

شهردار ساوه به نوع بینش و عملکرد انسان برای حفاظت از زمین به عنوان مقوله بسیاری مهمی در توسعه پایدار اشاره کرد و گفت: پاک بودن زمین نیازمند مشارکت همه جانبه و اراده ملی است و چه خوب است که این مشارکت همه جانبه از سنین کودکی و دانش آموزی فرهنگ‌سازی شود.

وی گفت: در شرایط کنونی سطح آگاهی و بینش کودکان امروزی نسبت به گذشته ارتقا پیدا کرده است و از طرفی مخرب‌های زیست‌محیطی نیز افزایش یافته لذا می‌توان با فرهنگ سازی و آموزش‌های لازم به کودکان آنان را برای حفظ زمین و برخوردار از زمین پاک آموزش داد.

جوادی بیان کرد: از جمله مواردی که زمینه‌ساز زمین پاک است موضوع مهم تفکیک زباله از مبدا، دفن اصولی زباله و جلوگیری از  آلودگی آب‌هاست.

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساوه نیز بر اهمیت برگزاری برنامه های این چنینی به منظور فرهنگ‌سازی بین دانش‌آموزان برای ارتقای فرهنگ زیست‌محیطی و تلاش برای داشتن زمین پاک تاکید کرد.

محمد ایمانی افزود: روز زمین پاک فرصتی برای آشنایی بیشتر آحاد مختلف جامعه به ویژه دانش آموزان با آلاینده‌های زیست‌محیطی و زمین است و سازمان مدیریت پسماند در راستای تحقق شعار خود در خصوص آموزش شهروندی از تمامی ابزارها و امکانات خود در راستای فرهنگ‌سازی و مشارکت اجتماعی شهروندان استفاده کرده و در این مسیر به توفیقات بسیاری دست پیدا کرده است.

در این مراسم علاوه بر اجرای تئاتر با موضوع آموزش شهروندی مدیریت پسماند و اجرای سرود و مسابقه به دانش‌آموزان بسته‌های آموزشی اهدا شد.96/1/30

آموزش دانش ـموزان دبستان تربیت با موضوع آشایی با انواع پسماند و چگونگی مدیریت آنها


96/1/14

توزیع کیسه زباله توسط سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساوه در روز طبیعت

سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساوه در راستای جلب همراهی شهروندان برای حفظ پاکی محیط زیست در روز طبیعت، اقدام به توزیع کیسه های زیست تخریب پذیر مخصوص خودرو و جمع اوری زباله به راهیان طبیعت در روز 13 فروردین  نمودند.

لازم به ذکر است که معضل پراکنده کردن زباله ها در روز طبیعت از جمله مهمترین مشکلات در ساوه و دیگر شهرهای کشور است که توزیع کیسه زباله در راستای مقابله با این امر طرح ریزی و اجراشد.

 


95/11/25

تلاش بی وقفه پرسنل سازمان مدیریت پسماند برای رفع آب گرفتگی و لغزندگی معابر

نیروهای خدوم سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساوه با شدت گرفتن بارش از ساعت ۴ بامداد تا کنون در دو شیفت کاری با تمام توان بیش از ۷۰ مورد آبگرفتگی معابر را برطرف نموده و اقدامات لازم را برای رفع لغزندگی معابر به وسیله ی جمع آوری برف از سطح معابر و هم چنین نمک پاشی در خیابان ها و مسیرهای تردد وسایل نقلیه اقدام نموده است.

لازم به ذکر است نیرو ها ی این سازمان تا ۲۴ ساعت آینده نیز در شیف های خود آمادگی رفع  هر گونه آب گرفتگی و باز کردن معابر شهری را نیز دارد.


95/11/23

توزیع 2000 کلاه آفتابگیر کاغذی ویژه دهه مبارک فجر در بین شرکت کنندگان در راهپیمایی پرشور 22 بهمن 95


95/11/19

کارخانه پردازش پسماند ساوه با اعتبار ۶۰ میلیارد ریال به‌ بهره‌برداری رسید

کارخانه پردازش پسماند ساوه که ظرفیت اسمی فرآوری ۲۵۰ تن پسماند در روز ‏را دارد در روز دوشنبه مورخ 18 بهمن ماه 95  به بهره‌برداری رسید.‏

محمد بهاروند فرماندار محترم ساوه در افتتاح پروژه‌های یوم الله دهه فجر این ‏شهرستان که با حضور استاندار استان مرکزی انجام شد با اشاره به راه اندازی کارخانه پردازش پسماند این شهرستان ‏اظهار داشت: این کارخانه با اعتبار 60 میلیارد ریالی به بهره‌برداری رسید که ظرفیت اسمی آن ‏فرآوری 250 تن پسماند در روز است.‏

وی افزود: این کارخانه که کار تفکیک پسماندهای تر و خشک از یکدیگر را انجام می‌دهد، ایجاد 25 فرصت ‏شغلی را به‌همراه دارد.‏

فرماندار ساوه تصریح کرد: فاز دوم این کارخانه به منظور تولید کود از این پسماندها پیش‌بینی شده ‏که برای بهره‌برداری از آن  نیازمند 10 میلیارد ریال اعتبار هستیم و در صورت تامین اعتبار می‌توان ‏این فاز از کارخانه را در سال آینده به بهره‌برداری رساند.‏

بهاروند بیان کرد: از آنجایی که تولید پسماند این شهرستان روزانه به 160 تن می‌رسد، بازیافت و ‏مدیریت این پسماند می‌تواند گام مهمی در افزایش اشتغال و همین‌طور پیشرفت اقتصادی و تولید ثروت ‏باشد.‏


95/10/22

آغاز فعالیت آزمایشی کارخانه پردازش زباله در ساوه

 

فعالیت آزمایشی کارخانه جداسازی و پردازش زباله در ساوه با حضور جمعی از دوستداران محیط زیست در شهرک بازیافت واقع در شرق این شهر آغاز شد.

 

شهردار ساوه در این مراسم که به صورت بازدید و راه‌اندازی آزمایشی این کارخانه انجام شد، با بیان اینکه متاسفانه مسائل زیست محیطی در کشور مظلوم واقع شده‌اند، گفت:  توسعه پایدار آنگونه توسعه‌ای است که نیازهای زمان حال را بدون اینکه توانائی نسل‌های آینده درتامین نیازهایشان را به مخاطره اندازد، فراهم می‌کند.

کامران جوادی ادامه داد: مدیریت شهری ساوه در دوره چهارم با وجود انجام کارهای بزرگ عمرانی از تفکر زیست محیطی به دور نبوده است و خیلی از رویکردهای خود را بر اساس مسائل زیست محیطی در نظر گرفته است بطور مثال پیاده راه حضرت امام (ره) هم با این رویکرد و به دلیل این که این خیابان کارکرد ترافیکی را از دست داده بود، صورت گرفت.

 

وی تصریح کرد:  ورود وسایل نقلیه سنگین به درون شهر ساوه یکی از معضلات این شهر است که علاوه بر مشکلات زیستی در این شهر بیشترین آسیب را به مبلمان شهری و در نتیجه منافع ملی می زند و شهرداری تمامی تلاش خود را برای رفع این معضل بکار گرفته است.

 

جوادی ایجاد پارک‌ها و فضاهای سبز، جداسازی آب خام از شرب، بهینه سازی مصرف آب در بخش فضای سبز، تمرکززادیی از مرکز شهر، تسریع در انجام پروژه‌ها، فرهنگ‌سازی، احداث کارخانه پردازش پسماندها را بخشی از اقدامات شهرداری در جهت مسائل زیست محیطی برشمرد و افزود: هم اینک روزانه 160 تن زباله در شهر ساوه تولید می‌شود که با هزینه‌های زیادی همراه است لذا باید باورهای شهروندان را با آموزش در این بخش افزایش داده تا موجب کاهش هزینه های این میزان زباله شویم.

 

شهردار ساوه افزود: این خط تفکیک و پردازش زباله دارای ظرفیت 250 تن  زباله در روز است که با تلاش حوزه خدمات شهری، سازمان مدیریت پسماند و حمایت شورای اسلامی شهر در دورترین نقطه شهر در حال تکمیل است و بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده تا دهه فجر راه اندازی کامل خواهد شد.

 

وی یادآور شد: عملیات احداث این کارخانه در سال 93 با تسطیح زمین و ساخت سوله آغاز شد و اواخر سال 94 نصب تجهیزات آن انجام شد و  هم اینک انتقال آب شرب، آب خام،  گاز آن به اتمام رسیده است اما عملیات برق‌رسانی این کارخانه نیازمند احداث 2 پست برق است و با تکمیل راه‌های دسترسی این مجموعه امیدواریم تا دهه فجر این کارخانه به بهره‌برداری کامل برسد.

 

شهردار ساوه با بیان اینکه این کارخانه امروز با استفاده از برق ﻣﻮﺗﻮر ژﻧﺮاﺗﻮر بصورت آزمایشی راه اندازی شد، افزود: کارخانه  جدا سازی و پردازش زباله تا تکمیل نهایی با صرف 6 میلیارد تومان اعتبار احداث شده است  و با فعالیت آن  پسماندها پس از پردازش به سه گروه خشک، قابل استفاده برای تولید کود آلی و غیرقابل استفاده تفکیک می‌شوند.

 

وی  پایان دفن مستقیم و غیربهداشتی زباله را در ساوه اقدامی مهم در حوزه محیط زیست دانست و افزود:  با فعالیت این کارخانه لازم است تا بحث تفکیک زباله از مبدا بیش از پیش از مورد توجه قرار گیرد تا شاهد ورودی کمتر زباله باشیم چرا که موفقیت در امر تفکیک زباله از مبدا موجب می‌شود تا در خطوط پردازش به تفکیک زباله‌های کمتری بپردازیم.

 

دکتر جوادی کاهش هزینه‌ها به دلیل جلوگیری از دفن زباله، تولید کمپوست، فروش آن و کسب درآمد، جلوگیری از هدر رفت سالانه چندین هکتار زمین ناشی از دفن پسماندها، ایجاد اشتغال و درآمدزایی و بازیافت پسماندهای خشک با ارزش را به عنوان بخشی از مزایای راه اندازی این کارخانه پردازش زباله عنوان کرد.

 

به گفته وی، انباشت زباله‌ها در دل طبیعت موجب آلودگی خاک و سفره آب‌های زیرزمینی و ایجاد خطرات زیست محیطی برای ساکنان یک منطقه می‌شود از این رو اگر از زباله که طلای کثیف نام دارد در مدیریت پسماند استفاده بهینه نشود امری تهدید کننده برای سلامت افراد جامعه است.

 

شهردار ساوه بیان کرد: در حال حاضر دفن زباله‌های شهر ساوه توسط شهرداری با استفاده از روش ترانشه (حفر گودال) انجام می‌شود و طرح تفکیک زباله در مبدا توسط چند شرکت خصوصی با جمع آوری و دریافت زباله خشک از شهروندان آغاز شده که ادامه آن گامی در جهت حذف زباله گردها و کاهش آلودگی ها محیط زیست است.

 

وی گفت: امروزه نقش مردم در تفکیک زباله‌ها و به ثمر رساندن مدیریت پسماند شهری را نمی‌توان نادیده گرفت لذا فرهنگ‌سازی در جامعه برای تفکیک زباله های خشک از تر، کمک به سلامت محیط زیست است.

 

جوادی با بیان اینکه یکی از مهم ترین برنامه‌های شهرداری کاهش حجم زباله است، افزود: با تفکیک زباله از مبدا این هزینه به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت، چرا که زباله مخلوط موجب بالا رفتن حجم و افزایش هزینه جمع آوری و دفن می‌شود.

 


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...