مراکز و امکانات

شهر صنعتی ساوه

 

شهر صنعتی کاوه :با مساحتی بالغ بر 3000 هکتار در 100 کیلومتری تهران ، بزرگترین شهر صنعتی ایران می باشد . این شهر بنا بر دلایل گوناگون اعم از استقرار حدود 500 واحد کارخانه تولیدی ، مجتمع های مسکونی با جمعیتی بیش از 10000 نفر ، موقعیت استراتژیک جغرافیایی و نزدیکی آن به تهران ، دسترسی آسان به سایر نقاط ایران و جاده های ترانزیت ، برخورداری از تاسیسات زیر بنایی ویژه ، مجاورت با فرودگاه بین المللی امام خمینی ( ره ) ، مجاورت با منطقه آزاد سلفچگان ، دسترسی به خطوط راه آهن سراسری و مجاورت با اتوبان تهران-ساوه این شهر را به یک قطب بزرگ صنعتی بین المللی تبدیل نموده است .

طرح های در دست اجرا مانند طرح نمایشگاهی چند منظوره شامل نمایشگاه های بین المللی در فضایی بیش از 43000 متر مربع ، طرح احداث هتل چهار ستاره ، دانشگاه ، استادیوم های ورزشی ،طرح احداث برج تجارت بین المللی کاوه در قلب پایتخت برای تجمیع دفاتر مرکزی کلیه واحدهای فعال در شهر صنعتی کاوه  کتابخانه عمومی و مجتمع های تجاری این شهر را در زمره پیشرفته ترین شهر های صنعتی دنیا قرار داده است . این در حالی است که فاز 2 شهر صنعتی کاوه با ظرفیت 500 کارخانه آماده واگذاری و اعطاء تسهیلات و همچنین جذب سرمایه های داخلی و خارجی می باشد .

معاونت فنی و اجرایی مستقر در شهر صنعتی با بهره مندی از کادر متخصص و مجرب و امکانات فنی ، مهندسی و اجرایی پیشرفته متولی اجرای کلیه خدمات مهندسی و شهر سازی در محدوده شهر صنعتی کاوه  می باشد .  

 امکانات شهر صنعتی کاوه 

     شهر صنعتی کاوه دارای تمامی امکانات و تاسیسات زیربنایی شهری و صنعتی از قبیل تصفیه خانه فاضلاب صنعتی ، شبکه آبرسانی و فاضلاب ، شبکه های برق رسانی ، گاز ، پست و مخابرات ، هتل 4 ستاره ، جنگل و دریاچه مصنوعی ، کمربند سبز ، مرکز خدمات ایمنی و آتش نشانی ، مسجد ، مدرسه ، کلینیک درمانی ، خط آهن اختصاصی شهر صنعتی مرتبط با شبکه راه آهن سراسری ، پاسگاه پلیس ، جایگاه عرضه فرآورده های نفتی ، شعبات مختلف بانک ، بانک اطلاع رسانی و غیره می باشد .

    شهر صنعتی کاوه با امکانات ویژه و توانایی های بالقوه خود آماده واگذاری زمین و ارائه خدمات به صاحبان صنایع به منظور هر گونه سرمایه گذازی های داخلی و خارجی و اجرای طرح های ملی می باشد .

 هتل شهر صنعتی کاوه

  

 

  مجموعه هتل 4 ستاره شهر صنعتی کاوه با مساحت 45000 متر مربع در دل کویر با پوششی سبز و زیبا با محیطی بسیار دلنشین جهت استفاده میهمانان شهر صنعتی و حتی شهرستان ساوه شامل 50 اتاق به همراه سوئیت های مخصوص میهمانان ویژه ، رستوران ، استخر و سونا ، زمین تنیس ، رستوران سنتی و سالن بیلیارد آماده سرویس دهی می باشد .

 بوستان ستایش شهر صنعتی کاوه

جنگل مصنوعی به مساحت 300000 متر مربع با داشتن کلیه امکانات ورزشی و تفریحی و دریاچه مصنوعی با مساحت 3000 متر مربع ، مکان بازی کودکان ، مبلمان شهری برای ساکنین و حتی مردم شهرستان ساوه محل مناسبی جهت گذراندن اوقات فراغت می باشد .

میدان اصلی شهر صنعتی کاوه

اصلاح و طراحی جدید شهر به گونه ای است که نمای کلی شهر را از فضای صنعتی محض و آلوده به شهری سرسبز با تمامی جذابیت های شهری تبدیل نموده است .

ایجاد کمربند سبز بوستانهای متعدد و درختکاری محوطه داخلی شهر در راستای همین سیاست می باشد .

 آتش نشانی و نیروی انتظامی

مرکز خدمات ایمنی و آتش نشانی شهر صنعتی کاوه در زمینی با مساحت بیش از 9000 متر مربع احداث گردیده است . پرسنل متخصص آتش نشانی با خودروهای مجهز نه تنها به اطفاء حریق بلکه پیشگیری از آن مشغول می باشند و همچنین پاسگاه پلیس جهت تامین امنیت کامل شهر صنعتی در زمینی به مساحت 2000 متر مربع احداث گردیده است .

 مسجد شهر صنعتی کاوه

مسجد ام البنین ( س ) با مساحت حدود 2000 متر مربع و با معماری زیبا و معرق کاری محراب سر در ورودی و کاشیکاری گنبد منحصر به فرد مرد استفاده جهت جهت برگزاری مراسم عبادی مختلف در طول سال می باشد .

 جایگاه عرضه فرآورده های نفتی

جایگاه عرضه فرآورده های نفتی در شهر صنعتی کاوه با متراژی در حدود 8000 متر مربع بر اساس بررسی مطالعات و کارشناسی جهت خدمت رسانی به ساکنین شهر صنعتی کاوه با رعایت تمامی موازین حفظتی ساخته شده است .

درمانگاه

مرکز درمانی شامل اورژانس ، پزشک عمومی ، آزمایشگاه تشخیص طبی ، رادیولوژی ، دندانپزشکی ، داروخانه ، بهداشت حرفه ای و همچنین خانه بهداشت با تجهیزات و امکانات بی نظیر در منطقه به پرسنل و ساکنین شهر صنعتی کاوه خدمت رسانی می نماید .

 بانک اطلاع رسانی

بر اساس ضرورت و نیاز خدمات دهی هر چه بهتر به صاحبان صنایع ، واحد اطلاع رسانی شامل پاسخگویی به سرمایه گذاران داخلی و بین المللی ، ارتباط دائم و مستقیم با مراکز صنعتی و اقتصادی داخلی و بین المللی  ، مشاوره بازار بورس جهانی ، استفاده از اساتید و کارشناسان مجرب ، کارشناسی و مشاوره سرمایه گذاری ، پاسخگویی به متقاضیان خرید زمین و غیره ایجاد گردیده است .

 تصفیه خانه شهر صنعتی کاوه

تصفیه خانه فاضلاب شهر صنعتی کاوه به عنوان اولین تصفیه خانه فاضلاب صنعتی به روش لجن فعال در سال 1375 به بهره برداری رسیده است . به طوری که در حال حاضر از پساب آب های آلوده ، در حدود 100 لیتر در ثانیه با استفاده از 5 ایستگاه پمپاژ ، آبی زلال و شفاف جهت آبیاری پارک جنگلی ، استخر پرورش انواع ماهیان و مرغان دریایی زیستگاهی جذاب برای انواع و اقسام پرندگان مهاجر شده است .

 مجتمع نمایشگاهی چند منظوره کاوه

با احداث مجتمع چند منظوره به مساحت 43000 متر مربع شهر صنعتی کاوه در ردیف توسعه یافته ترین شهر های صنعتی جهان قرار می گیرد . این مجتمع عظیم چند منظوره با زیر بنایی بالغ بر 11000 متر مربع شامل نمایشگاه های صنعتی و بازرگانی دائمی و موقت در دو طبقه به مساحت 4300 متر مربع و یک سالن آمفی تاتر با ظرفیت بالغ بر 6000 نفر و سالن های برگزاری مجامع و همایش های داخلی و بین المللی به مساحت بالغ بر 330 متر مربع و نیز سالن چند منظوره بزرگی به مساحت بالغ بر 750متر مربع در بالاترین حد استانداردهای بین المللی می باشد .  تراکم ساختمانی این مجموعه 34 درصد و فضای باز به وسعت 27000 متر مربع ، حیاط مرکزی به مساحت 800 متر مربع و محوطه سازی و فضای سبز می باشد . خدمات این مجموعه عظیم شامل رستوران به مساحت 400 متر مربع ، بخش ویژه VIP ، بخش های اداری به مساحت 1300 متر مربع ، بوفه و غیره در نظر گرفته شده است .

 دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه

دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه یکی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی است و در شهر ساوه قرار دارد که در بهمن سال ۱۳۶۶ تأسیس شده‌است

این واحد دانشگاهی از مهرماه ۱۳۶۷ با حضور ۹۷ دانشجو در رشته‌های علوم تربیتی (مدیریت و برنامه ریزی آموزشی) و کاردانی امور زراعی فعالیت خود را آغاز پس از شروع فعالیت به مدت سه سال در یکی از دبیرستان‌های شهرستان و سپس ساختمان استیجاری کوچکی با امکانات بسیار محدود به کار ادامه داد و سرانجام در سال ۱۳۶۹ به مکان سایت مرکزی واقع در میدان فلسطین منتقل شد.

وسعت سایت مرکزی دانشگاه حدود ۱۱ هکتار و شهرک دانشگاهی حدود ۲۰۰ هکتار است که با وجود ۹۵۰۰۰ متر مربع فضای آموزشی، فرهنگی، ورزشی، رفاهی، خدماتی و پژوهشی، پذیرای حدود ۱۴۱۰۰ دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و کارشناسی و کاردانی است که ۲۵درصد آنها شامل دانشجویان بومی است.

رتبه واحد بسیار بزرگ الف و تعداد رشته‌های موجود آن ۷۹ رشته تحصیلی در شاخه‌های فنی و مهندسی، علوم پایه، کشاورزی و علوم انسانی است.

هیئت علمی و پرسنل:

حضور ۲۱۸ عضو هیئت علمی تمام وقت و نیمه وقت و بورسیه و ۵۵۸ مدرس حق التدریس با مدارج علمی فوق لیسانس، دکتری، دکتری حرفه‌ای که غالباً از دانشگاه‌های تهران در این واحد به تدریس اشتغال دارند و از امتیازات بسیار مطلوب واحد محسوب می‌شود.

در حال حاضر تعداد کامندان این واحد ۲۶۰ نفر هستند.

نزدیکی به تهران و وجود آزاد راه تهران – ساوه توسعه این واحد را با سرعت زیادی مواجه کرده زیرا فاصله ۹۰ دقیقه‌ای بین ساوه و پایتخت، تقاضای فراوان دانشجویان داوطلب تحصیل را در این شهرستان ایجاد کرده‌است.

امکانات:

کتابخانه این دانشگاه با بهره گیری از امکانات ارتباطی بصورت دیجیتال بوده و دسترسی دانشجویان را به مجلات و مقالات بزرگ علمی و تحقیقاتی فراهم کرده‌است.

در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه دارای ۶۰ آزمایشگاه، ۴۵ کارگاه، ۱۶ انجمن علمی، باشگاه پژوهشگران جوان با ۱۳۰ عضو و بیش از ۱۴ نشریه و مجله علمی و فصلنامه‌است و با اقدامات صورت گرفته درجه این دانشگاه از بسیار بزرگ الف در آینده‌ای نزدیک به جامع تبدیل خواهد شد.

عملیات ساخت فاز دوم ساختمان آموزشی و سلف سرویس با مساحت ۵۳۸۷ مترمربع زیربنا در ۴ طبقه با امکانات (کلاس – آزمایشگاه – کارگاه – اتاق‌های اداری – سالن آمفی تئاتر – آشپزخانه – سلف سرویس کارکنان و اساتید و مهمانسرا) آغاز شده‌است.

هم‌اکنون این واحد شامل ۳ مدرسه با تعداد ۵۸۷ دانش آموز است.

آموزشکده سما واحد ساوه

آموزشکده فنی و حرفه‌ای سما واحد ساوه از سال تحصیلی ۸۴-۸۳ فعالیت خود را آغاز و در حال حاضر دارای ۲ ساختمان آموزشی در زمینی به مساحت ۱۴۶۱۶ متر مربع و زیربنای ۴۱۶۰ مترمربع و یک مجتمع کارگاهی با زیربنای حدود ۸۰۰ مترمربع در سه طبقه دارای ۱۲۰۰ نفر دانشجوی مشغول به تحصیل، ۸ نفر هیئت علمی تمام وقت و ۱۲۵ نفر هیئت علمی مدعو و ۴۵ نفر کارمند در ۹ رشته شامل الکترونیک، الکتروتکنیک، متالورژی، صنایع فلزی، حسابداری، ساختمان، کامپیوتر، امور دامی و امور زراعی است و مجهز به ۴ سایت کامپیوتر و اینترنت با تمام امکانات، کارگاهها و آزمایشگاههای رشته‌های الکترونیک و الکتروتکنیک و متالوژی و صنایع فلزی و آزمایشگاه رباتیک است.

دانشگاه پیام نور واحد ساوه

آدرس:ساوه، میدان دانشگاه، دانشگاه پیام نور مرکز ساوه

دانشکده پرستاری ساوه

دانشگاه علمی کابردی ساوه

موسسه آموزش عالی انرژی ساوه

موسسه آموزش عالی دانشستان ساوه

معرفی این موسسه در سال ۱۳۸۷ با اخذ مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران در شهر ساوه ( استان مرکزی) فعالیت خود را آغاز نموده است

موسسه آموزش عالی فن و دانش ساوه

موسسه آموزش عالی فخر رازی ساوه

دانشکده فنی و حرفه ای پسران ساوه ( جراحی زاده )

موسسه آموزش عالی ناصر خسرو ساوه

 

منابع: 

 1-ویکی پدیا/دانشنامه آزاد

 2-www.kavehcity.ir

3-