جغرافیای شهر

 

ساوه از شهرهای استان مرکزی و مرکز شهرستان ساوه، در کشور ایران است. جمعیت این شهر در سال ۲۰۱۲ برابر با ۲۰۱۸۲۸ نفر است که از نظر جمعیت دومین و از لحاظ وسعت با 4748 کیلومتر مربع اولین شهرستان استان مرکزی میباشد .
 ساوه یکی از شهرها و مناطق باستانی بازمانده از دوره ساسانی است که در اواخر دوره ساسانی ودر اوایل دوره اسلامی یعنی سال 22 هجری ، ساوه جزو ایالت کوهستان یا جبال بوده‌است. زبان مردم ساوه فارسی است.

ساوه از شمال به استان قزوین از جنوب به شهرستان تفرش و استان قم و از شرق به استان تهران و قم و از غرب به استان همدان محدود می‌گردد.

این شهر در ۵۰ درجه و ۲۱ دقیقه و ۳۰ ثانیه طول شرقی نصف النهار گرینویچ و ۳۵ درجه و ۱ دقیقه عرض شمالی و با ارتفاع ۹۶۰ متر از سطح دریا واقع شده است . جمعیت شهرستان ۲۵۰ هزار نفر که نیمی از جمعیت آن در شهر و بقیه در بخشها و شهرهای تابعه هستند . این شهر با تهران ۱۱۲ کیلومتر . با قم ۷۰ کیلومتر . همدان ۲۰۰ کیلومتر و دلیجان ۱۲۰ کیلومتر فاصله دارد 

این شهرستان به علت تنوع آب و هوا . خاک حاصلخیز . رودخانه قره چای و سد الغدیر و همچنین واقع شدن در دشت وسیع حدود ۷۰ نوع محصول که ۴۵درصد تولیدات محصول زراعی و باغی استان را به خود اختصاص داده است که ۲۷ قلم آن صادر می گردد. که در مجموع ۹۰ درصد از صادرات استان از این شهرستان می باشد.

سوغات شهرستان انار و انجير خشك و پاية اقتصاد آن را صنعت و كشاورزي تشكيل مي دهد. منطقه ساوه به خاطر مجاورت با كوير و ارتفاعات كم داراي آب و هواي گرم و خشك است.

ميزان بارندگي كم و حدود 213 ميليمتر در سال مي باشد و بيشتر بارش نيز به صورت باران است. شهرستان ساوه را بيشتر نقاط هموار و دشت تشكيل مي دهد. اين دشتها از جنوب شهر ساوه شروع و تا دشت بزرگ ساوه – كه گستردگي شهرهاي غرق آباد، ساوه، شهرصنعتي، مأمونيه و زرند است – امتداد دارد و داراي خاكي بسيار حاصلخيز و محل توليد بسياري از محصولات باغها و كشاورزي است. ارتفاعات منطقه در غرب شهرستان متمركز بوده و در شمال غرب شهر ساوه و غرب رازقان به حداكثر 2930 متر مي رسد.

رودخانه قره چاي كه از غرب و از استان همدان وارد شهرستان ساوه مي شود با جهت غرب به شرق تمام شهرستان را مشورب نموده و به خارج از شهرستان (مسيله قم) هدايت مي شود. بر مسير همين رود است. ساكه ساوه (الغدير) بر محل قديمي بند شاه عباسي احداث گرديده است. از ديگر رودخانه هاي مهم در آن، مزدكان كه از ارتفاعات غربي سرچشمه گرفته و در جنوب شهر ساوه با قره چاي يكي مي شود از سرشاخه ها اين رودخانه كه همگي از ارتفاعات شمال غرب سرچشمه مي گيرند. مي توان به رودخانه هاي فصلي سامان، مسيله و چرم اشاره داشت.به لحاظ طبيعي شهرستان ساوه در دشتي هموار واقع شده است.

شهرستان ساوه به دليل موقعيت جغرافيايي و ارتباطي هموار در طول تاريخ مورد توجه بوده است لذا بايد اين منطقه را مركز جاذبه هاي تاريخي استان مركزي ناميد.

عمده محصول باغی و زراعی شهرستان ساوه انار و طالبی می‌باشد. همچنین محصولاتی مانند گندم ٬ پنبه، دانه‌های روغنی و محصولات جالیزی در ساوه کاشت و برداشت می‌شود.

انار ساوه یکی از مرغوب‌ترین و شناخته شده‌ترین انارهای کشور ایران در ۹ هزار هکتار از باغ‌های این شهرستان تولید می‌شود.ملس ترش ساوه، ملس تبریزی ساوه، ملس یوسف خانی ساوه، ملس پوست سفید ساوه، ترش تابستانی، شیرین آقامحمدعلی ساوه، آلک ترش ساوه، آلک شیرین ساوه، آلک پوست سفید، شیرین اردستانی و.. ارقام انار ساوه را شامل می‌شوند.

شرايط اقليمي و آب و هوايي :

شهرستان ساوه داراي اقليمي نيمه خشك با تابستانهاي گرم و زمستانهاي كمي سرد مي باشد.اراضي اين شهرستان بين كوهستان و بيانان واقع شده و بلندترين ارتفاع اين شهرستان " كوه قليچ " در بخش زرند است كه 2050 متر بلندي دارد.

منابع آبي مهم:

مهمترين منبع آبي شهرستان ساوه رودخانه دائمي قره چاي بوده و پس از آن مي توان از رودخانه هاي مزلقان و شور را در رديفهاي بعدي قرار داد.سدالغدير كه بر روي رودخانه قره چاي احداث شده مهمترين منبع آب زراعي منطقه مي باشد.

پوشش گياهي:

شهرستان ساوه بلحاظ پوشش گياهي جزو مراتع خوب استان مركزي بوده و عمده ترين گونه هاي گياهي اين شهرستان عبارتند از :

درسنه، گون، كاروان كش، شيرين بيان، ورك، پونه ، گل مار، داريجان ، كنگر ريواس، جاجوغ و قاسني.

پوشش جانوري:

شهرستان ساوه از لحاظ پوشش جانوري نيز داراي تنوع قابل توجهي است.گرگ، خرگوش، شغال، آهو، روباه، كبك، غاز، مرغابي، مار، قرقاول، و عقاب از جمله جانوراني مي باشند كه پوشش جانوري اين شهرستان را تشكيل داده اند.

راه‌های ارتباطی

  • آزادراه ساوه - تهران
  • آزادراه ساوه - سلفچگان
  • آزادراه ساوه - همدان
  • جاده قدیم ساوه - تهران
  • جاده قدیم ساوه - همدان
  • جاده ساوه - قم