پیشینه تاریخی

پیشینه تاریخی:ساوه یکی از شهرها و مناطق باستانی بازمانده از دوره ساسانی است. این شهر در دوران گذشته در برخورد کلان‌ترین راههای کاروانی میان

ری باستان، همدان، اصفهان، قزوین، زنجان، قم و کاشان قرار داشته و در روزگار پارتیان یکی از خانمانهای مهم میان راهی بوده و در سدهٔ ۷ (پیش از میلاد) یکی از دژها و خانمان‌های سرزمین ماد به شمار می‌رفته و زیست همگانی در این بخش از ایران از پیشینه و دیرینگی بسیار برخوردار است و از دید زمین‌شناسی از آن دوران سوم و چهارم زمین‌شناسی می‌باشد. ساوه نخست از توابع میدان بوده و بعد بخشی از ری بزرگ شده و به سبب نزدیکی با میانه‌های نیرومند برخی دودمان و پادشاهان بر ایران گذشته از این که همواره از ارزش ویژه‌ای برخوردار بوده دارائی و چمنزارهای آن نیز از دیرباز جای توجه دودمان‌ها بوده و روی همین پایه فرمانروایان آن اغلب از میان دولتمردان بنام برگزیده شده‌اند بعد از ساسانیان حکومت سامانیان و آل بویه و سپس سلجوقی بر این سرزمین دست داشتند.

ساوه در جریان حمله مغول در قرن هفتم هجری صدمه و آسیب فراوان دید، مغولان شهر را ویران کردند و ساکنان آن را از دم تیغ گذراندند. کتابخانه‌های بزرگ و موزه‌های ساوه طعمه حریق شد وکتاب‌ها و ابزار دانشی کتابخانه و دانشوران نابود شدند.

حمدالله مستوفی در مورد ساوه اینگونه نوشته :در اول در آن زمین بحریه (دریاچه) بوده و در شب ولادت رسول اکرم آب آن به زمین فرو شد و آن از مشروبات بوده‌است و بر آن زمین شهری ساختند.بانی آن معلوم نیست و در حمله مغولها باروی آن دچار خرابی شد و خواجه ظهیر الدین علی بن ملک شرف الدین ساوجی آن را عمارت نمود. هوایش به گرمی مایل است و آبش از رودخانه مزدقان و قنوات مشروب می‌شود.

ساوه از دیر باز محل برخوردهای نظامی ایران بوده در دوره مغول نیز گذرگاه جهانگردان بیگانه شد مارکوپولو ی و نیزی و بسیاری از پیامبران و مبلغان آئینی، بازرگانان، و ایلچیان در گزارشها و نوشته‌های خود از ساوه یاد کرده‌اند. پی آمد حمله مغول کاهش شدید مردم ساوه بوده که کاهش زیاد ماندگاران روستایی و ویران شدن دستگاه‌های آبیاری موجب افت شدید کشاورزی در سرزمین ساوه شد. در دوره صفویه که آئین شیعه آئین رسمی کشور شد منطقه ساوه در دوره یاد شده جزو زمینگاه نی شکر بود در سال ۹۰۸ با چیرگی صفویه بر پادشاه مراد عثمانی همدان که والی نشین زمینگاه یاد شده بود بدست قزلباشها افتاد. در روزگار صفویه مردم ساوه از تیره‌های گوناگون بودند و زبان و آداب و روسوم آنان نیز طبعا با هم فرق داشت. ولی بیشتر مردم از همان گذشته پارسی زبان با گویش محلی بودند تا به امروز هم ادامه دارد.

وجه تسميه نام ساوه :

براي ساوه معاني لغوي چندي آورده اند:

ساوه بر وزن، كاوه نام پهلواني است توراني كه در جنگ رستم كشته شده او را ساوه شاه هم مي گفتند

نام شهري است معروف و مشهور در عراق عجم، گويند درياچه اي در آن جا بود كه هر سال يك كسي را در آن غرق مي كردند تا از سيلان ايمن مي بودند و در شب ولادت سرور كاينات آن درياچه خشك شد.

زر خالص را نيز گويند كه شكسه و ريزه ريزه شده باشد.

ضمنا بايد دانست كه در زبان ساسانيان زمين به هفت كشور تقسيم مي شده از اين قرار ارزه، ساوه، فردوفش ، وروگرست و غيره

جاذبه هاي گردشگري :

 مسجد جامع – مناره مسجد جامع – قله تاريخي الوير- تپه الوير – قلعة الوير – قلعه گبري- قلعه آردمين – بناي مسجد انقلاب (قرمز) – كاروانسراي باغ شيخ- پل تاريخي سرحده- امامزاده سيد اسحاق- سر ساوه (الغدير)- غار كوه ساوه (شاپسند)- منارة مسجد سرخ- مسجد بازار ساوه- آب انبار مسجد جامع- تپه هاي باستاني در مأمونيه، امامزاده پنج تن در بدچال مجموعة تپه باستاني آوه – مقبره پيغمبر- مقبرة شاهزاده سليمان- تپه باستاني خانقاه- و ……

الف: جاذبه های تاریخی

نظر به اینکه ساوه یکی از شهرستانهای باستانی ایران زمین است لذا آثار باستانی آن نسبتا زیاد می‌بوده تا اینکه در حمله مغول و بعد به دست سپاهیان تیمور لنگ اکثر آنها منهدم گردید.

مسجد جامع ساوه♦

 قدمت تاریخی : دوره سلجوقی

مسجد جامع ساوه از اولین مسجدهایی است که در ایران و در شهر ساوه ساخته شده و طی سال‌ها دوره‌های مختلف توسط هنرمندان ایرانی تزئین و مرمت شده‌است. هرچند این مسجد کهن‌سال در طول قرن‌ها با توجه به تغییراتی که داشته‌است دیگر چیزی از آن مسجد اولیه باقی نمانده‌است. این مسجد تماما از خشت و گل ساخته‌است که در نوع بی‌نظیر می‌باشد.

مسجد جامع ساوه که ۴ هزار و ۲۰۰ متر مربع وسعت دارد در سال ۱۳۱۰ به عنوان نخستین مکان تاریخی استان مرکزی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

اساس آثار و بقاياي موجود بيانگر اين است که مکان مسجد فعلي در دوران باستان آتشکده بوده و در دوره اسلامي تبديل به مسجد شده است.

 

تاریخچه:

تا به حال به‌طور دقیق تاریخ مسجد جامع ساوه تعیین نشده، اما قدیمی‌ترین شیء که در این مجموعه پیدا شده، کتیبه‌هایی است که در قرن چهارم نوشته شده‌اند بنابراین این مسجد حداقل ۱۰۰۰ عمر دارد.

مسجد جامع ساوه در طول تاریخ تغییرات زیادی کرده؛ گنبدخانه مسجد که از قدیمی‌ترین بخش‌های آن است، قرن چهارم و پنجم در ضلع جنوبی بنا شده، مناره مسجد متعلق به قرن ششم است، ایوان غربی در قرن هشتم ساخته شده‌است.

این مسجد مانند شهر ساوه در زمان حمله مغول آسیب‌های بسیاری دیده‌است و در دوران مختلف از جمله زمان قاجار مرمت شده‌است

طراحی:

این مسجد مشتمل بر یک صحن و گنبدی در جنوب، دو ایوان، یک مناره، چند شبستان، محراب‌هایی متعدد و قدیمی با خطوط کوفی و دو محراب از دوره صفویه با خط ثلث است. این بنا دارای شبستان‌ها و دهلیزهای زیبای آجری است که هر چشمه به عرض ۵/۳ و طول ۲۰ متر می‌باشد و از آثار قرن ششم و عصر سلجوقیان به شمار می‌رود. محراب آن دارای کتیبه‌های متعدد عمودی و افقی است که سه جانب آن را فرا گرفته و روی آن به خط ثلث و کوفی  سوره‌هایی از قرآن مجید (سوره قدر، اخلاص، جمعه) گچبری شده و در ضلع غربی میان شبستان‌های این بنا، ایوان باشکوه و رفیعی قرار دارد و در هر جانب این ایوان، حجره‌ای با درگاه تنگ و کوتاه نمودار است. گنبد مسجد به قطر ۱۴ و ارتفاع ۱۷ متر که ساق یا گردنه گنبد ۴ متر ارتفاع دارد و آراسته به کاشی‌های معقر می‌باشد

در گوشه شمال شرقی و بیرون از مسجد، مناره‌ای رفیع و آجری مربوط به دوره سلجوقی واقع شده‌است.

قسمت پایین این مناره ساده و قسمتهای بالایی آن با نقوش آجری مزین شده و بر اساس شواهد و قراین، به مرور زمان قسمتی از آن تخریب یا ریزش کرده‌است و ارتفاع فعلی آن ۱۴ متر و با قطر ۵/۳ متر می‌باشد. راه پله‌ای مارپیچ که به نقوش متنوع و برجسته مزین شده نیز در داخل آن وجود دارد.

دسترسی:

این مسجد در جنوبی‌ترین نقطه شهر ساوه، در انتهای خیابان سلمان ساوجی واقع است

تصاویر:

 

 

 

 

 

 

مناره مسجد جامع - قدمت تاریخی ۵۰۴ ه.ق

مناره مسجد جمعه (جامع) مربوط به دوره سلجوقیان است و در ساوه، خیابان سلمان ساوجی، مسجد جامع واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۱۵۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

مناره مسجد میدان - سدهٔ ۵ ه‍.ق

مناره مسجد میدان مربوط به سدهٔ ۵ ه‍.ق است و در ساوه، میدان انقلاب، مسجد سرخ واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۱۵۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

مسجد سرخ یا انقلاب (میدان)- قدمت تاریخی۴۵۳ ه.ق

مسجد سرخ یکی از بناها و مساجد زیبا شهرستان ساوه و کشور ایران است که در مجموعه مسجد انقلاب ساوه قرار دارد.

طرح مسجد:

این مسجد شامل سر در ورودی، صحن، ایوان، گنبدخانه، شبستان، رواق و مناره، دو مدرسه قدیمی و جدید و یک مسجد تازه ساخت است.

سر در ورودی این بنا مزین به تزیینات کاشیکاری (کاشی فیروزه عصر صفوی) است و جدار آن حدود ‎ ۶۰ سال پیش سفیدکاری شده‌است.

طاق سر در، مقرنس کاری و در پایین آن، کتیبه‌ای گچبری به خط ثلث برجسته نمایان است و بالای درگاه و در سینه سر در، لوح سنگی نصب شده که بر آن فرمانی دیوانی از شاه اسماعیل صفوی نقش بسته‌است.

بخش اصلی گنبد خانه در میانه سه رواق و یک مقبره واقع است و از سه جهت، درگاهی وسیع و مرتفع به رواق‌های اطراف باز می‌شود. گنبدخانه‌های دیگر در بالای این رواق قراردارد که نیم طاق‌هایی در قوس‌های کوچکتری به اضلاع تبدیل گشته و پایین طاق با پوشش عرقچینی بنا بالا آمده‌است.

بدنه قوس نیم طاقها با گوشه‌ای از مقرنس خوش آراسته و رنگ آمیزی شده‌است، در زیر گنبد، کتیبه‌ای با متن “سوره نبا” منقش به گل و بوته‌های برجسته نوشته شده‌است. در زیرگنبد دوم کتیبه‌ای دیگر به خط برجسته کوفی به رنگ زرشکی با زمینه لاجوردی متضمن به سوره “یاسین” گچبری شده‌است. در میانه ضلع جنوبی گنبدخانه، محرابی چهار ضلعی با پوشش مقرنس گچی، مزین به کتیبه‌ای گچبری قرار گرفته‌است.

از دیگر بخش‌های مهم این مسجد می‌توان به مناره آجری مسجد اشاره کرد که با آجر و آیات قرآنی آراسته شده‌است.در ضلع غربی صحن مسجد، ایوان مرتفع آجری قرار دارد که در پیرامون آن حجره‌هایی در سه طبقه ساخته شده‌است.

مورخان علت نامگذاری این مکان را به نام مسجد سرخ به دلیل رنگ‌های قرمزی می‌دانند که در تزئینات مسجد و کتیبه‌های آن به کار رفته‌است.

قدمت تاریخی:

براساس نظرات کارشناسان و کتیبه‌های تاریخی، تاریخ ساخت مسجد به دوره شاه اسماعیل صفوی و یا دوران سلجوقیان باز می‌گردد. همچنین مناره مسجد نیز براساس تاریخ ثبت شده روی آن در سال ۴۵۳ هجری قمری می‌باشد.

ثبت ملی:

مسجد سرخ ساوه به شماره ۱۵۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌است

دسترسی:

این مسجد در میدان انقلاب ساوه و در جنوب بازار قدیمی شهر قرار دارد.

قلعه دختر یا قیزقلعه - قدمت تاریخی دوران ساسانیان

 

قلعه دختر ساوه یا قیز قلعه یکی از مهمترین آثار شگفت‌انگیز معماری کشور در مناطق مرتفع و سخت‌گذر ایران در دوره باستان که تاکنون ناشناخته مانده می‌باشد.

عظمت بنا و فلسفه وجودی ساخت آن دراین منطقه به حدی جالب است که می‌توان از آن به عنوان یکی از منابع مهم جذب گردشگر بین‌المللی به استان مرکزی و همچنین معرفی دستاوردهای معماری ملی و باستانی ایران قدیم اشاره کرد. قصر، عبادتگاه و دژ دفاعی قلعه دختر ساوه بر روی صخره بلندی مشرف به دشت ساوه بنا شده که از سه طرف شرق، غرب و جنوب بوسیله صخره‌های متعدد دیگری احاطه شده‌است.

از نمای شمالی قلعه سه قله صخره‌ای بلند مشاهده می‌شود که قصر و قلعه در نوک قله‌ای که در وسط قرار گرفته ساخته شده و این قلعه از جاده ساوه به همدان و از تمامی دشت و شهر ساوه قابل رویت است. در دو طرف صخره قیز قلعه دو رودخانه کوچک جاری است، رودخانه ضلع شرقی دایمی، اما رودخانه‌ای که در ضلع غربی قرار دارد به صورت فصلی است.

نزدیکترین آبادی به قلعه، روستای قیز قلعه است که از منابع آبی این دو رودخانه تغذیه می‌شود، بعداز قیزقلعه، روستای سرخه‌ده است که در کنار رودخانه قره‌چای قرار دارد و قلعه از روی پل سرخده به راحتی قابل دید است. قلعه از دو بخش اصلی دژ دفاعی و قصر تشکیل شده که در مجموع حدود ۳۰۰۰ متر مربع مساحت دارد. دروازه ورودی در ضلع‌شرقی صخره قرار دارد که بعداز عبوراز رودخانه کوچک، بقایای دیواره دروازه که از سنگ و ساروج ساخته شده‌است دیده می‌شود. با عبور از این دروازه باید حدود ۱۰۰ متر دامنه شیب دار ضلع جنوب شرقی صخره را برای رسیدن به نوک قلعه که ساختمان اصلی قصر (نیایشگاه) قرار دارد را طی نمود، شیب دامنه جنوب شرقی حدود ‪ ۶۰درصد است. تمامی دیواره صخره به صورت پرتگاه می‌باشد و هر نقطه‌ای که احساس می‌شده می‌توان از آن عبور نمود با سنگ و ساروج تا بالای صخره بسته شده‌است، به طوری که هیچ راه نفوذی از سه ضلع شمالی، شرقی و غربی به درون قلعه وجود ندارد. ورود به قلعه از طریق چند راه پله سرپوشیده صورت می‌گرفته که با مهارت ویژه‌ای استتار شده‌اند و استتار راه پله‌ها با ساختن دیورای از لاشه سنگ و ساروج درست در امتداد دیواره‌های صخره صورت گرفته‌است. پنج راه‌پله پشتی بنا و دو راه‌پله درغرب بنا که درکنار پرتگاه در ارتفاع چند متری از سطح رودخانه ساخته شده به اتاقهای تعبیه شده در دل صخره منتهی می‌شوند. از پله‌های پشت بنا برای ورود و خروج محافظان و نگهبانان استفاده می‌شده و از پله‌های غربی برای وررد و خروج مقامات به‌داخل قلعه و حمل آذوقه استفاده می‌شده‌است. در مقابل راه پله‌های غربی و بر روی صخره مقابل راه باریکی وجود دارد که محل رفت وآمد ساکنان قلعه بوده و اتاقهای قلعه تو در تو و به یکدیگر ارتباط داشته‌اند.

با توجه به ارتفاع دیواره و طاقهای فرو ریخته احتمال می‌رود که بنای قصر دارای طبقه دوم و سوم هم بوده و در سمت دروازه ورودی، بنای دیگری وجود دارد که احتمالا برای عبادتگاه مورد استفاده بوده و این مکان دارای محرابی به سوی دشت ساوه (دریاچه ساوه) و در جهت خلاف قبله می‌باشد. در اطراف کاخ اصلی حفره‌های متعددی برای ذخیره آب ساخته شده و لوله‌های سفالی شکسته‌ای در این مجموعه یافت شده که نشانگر استفاده از شبکه آبرسانی و فاضلاب می‌باشد. بنای قیز قلعه کاملا بر دشت ساوه مسلط بوده و دارای چهار برج دیده‌بانی در ضلع شمالی، غربی و شرقی است که از میانه صخره تا بالای آن با سنگ و ساروج کار شده‌است.

تاریخ ساخت

از نظر قدمت و کاربرد بنا، بر اساس اسناد و مدارک تاریخی و تحقیقات به‌عمل آمده درخصوص قلعه‌های دختر ساخته شده در ایران می‌توان به سوابق معبد آناهیتا و مهر پرستی ایرانیان اشاره نمود. بر اساس این تحقیقات، قلعه دختر ساوه نیایشگاهی برای عبادت و احترام به آب و ناهید در پیش از اسلام و قبل از خشکیدن دریاچه ساوه در دوره ساسانیان بوده، محراب ساخته شده بر روی دریاچه ساوه در قلعه این احتمال را بیشتر می‌کند

ثبت ملی

بنای تاریخی قلعه دختر در تاریخ ‪ ۱۳۸۲/۲/۹به شماره ‪ ۸۶۰۰در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌است.

راههای دسترسی

جاده ساوه به همدان، روستای سرخه‌ده، عبور از میان روستا و عبور از پل ساخته شده بر روی رودخانه قره چای، حرکت به سوی روستای قیز قلعه و عبور از میان روستا وطی مسیر حدود یک هزار و ‪ ۵۰۰متر که تماما با وسیله نقلیه سواری قابل انجام است، فاصله قیز قلعه تا ساوه حدود ‪۲۳ کیلومتراست

بناي امامزاده سيد اسحاق در شرق شهر ساوه، ابتداي جاده ساوه به قم قرار دارد و نشاني از هنرنمايي دوره سلجوقیان و صفويه است. این اثر در تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۱۵ با شمارهٔ ثبت ۲۷۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

 

تاریخچه بقعه

اين بنا داراي بقعه‌اي برج مانند است و سبک ساختمان آن مانند بناهاي عصر سلجوقيان در نيمه قرن هفتم هجري قمري است که در عصر صفويه نقشه گنبد به صورت کنوني درآمده و درگاههاي آن تنگ و کوتاه است.اهميت اين بنا به‌علت آجرها و کاشيهاي فيروزه‌اي روي مقبره‌است که داراي خطوط بسيار زيباست.

ورودي اصلي به بنا، از طريق يک ايوان بسيار بلند و رفيع امکان‌پذير است که در ضلع شمالي داراي چندين حجره‌است که سازنده، اين بنا را با کمي چرخش در جهت شمالي جنوبي احداث کرده‌است. در ايوان شمالي که اصلي‌ترين ايوان است کاشيهاي هشت گوش فيروزه‌اي خشتي سه سانتي‌متري نقش بسته شده‌است و کتيبه موجود در اين ايوان زيبايي اين بقعه را دو چندان کرده‌است.

گنبد خانه نيز که بر روي پلان مربع تشکيل شده‌است با شکل و ظاهر زيبا به صورت قوس عرقچين درآمده‌است که اين گنبد جزء گنبدهاي دوره صفويه است. در مرکز گنبد کلمه جلاله "الله" و در اطراف آن، طرح‌هاي گياهي نقش شده‌است، لوح روي قبر، 12 کاشي با زمينه لاجوردي است که به خط ثلث روي آن اسم صاحب قبر را نوشته‌اند.

ايوان شرقي که روي آن با گچ پوشانيده شده‌است با رسم بندي در دو گوشه بنا احداث شده‌است. حياط مرکزي نيز داراي 14 رواق است که از طريق شمال به آن راه دارد.

در ميان بقعه امامزاده ضريحي چوبي و مشبک قرار داشته‌است (در حال حاضر ضریح جدید جایگزین ضریح قدیمی شده‌است).

نسب امامزاده سيد اسحاق با سه واسطه به موسی کاظم مي‌رسد.

دسترسی

این امامزاده در ابتدای جاده ساوه - قم در ضلع شرقی میدان سرداران ساوه قرار دارد.

كاروانسراي باغ شيخ: اين كاروانسرا  در 6 كيلومتري شرق ساوه يكي از آثار با ارزش اوايل دوره قاجار به همراه مجموعه اي از آب انبار و حسينيه ، احداث گرديده است.

پل تاريخي سرخده: بناي پل در جنوب شهرستان ساوه در كيلومتر 13 جاده يل آباد به قزقلعه قراردارد. مصالح به كاررفته در آن تماماً آجر بوده با ملات ساروج و بناي آن مربوط به دوره صفوي مي باشد. امامزاده سيد اسحاق: بناي امامزاده سيد اسحاق در شرق ساوه در ابتداي جاده آسفالته ساوه به قم قرار دارد .در اين امامزاده سلطان سيد اسحاق از نوادگان امام موسي كاظم (ع) مدفون مي باشد.

بقعه امام‌زاده سید حمزه - قدمت تاریخی دوره صفویه

بقعه امام‌زاده فضل بن سلیمان - قدمت تاریخی دوره سلجوقی

آرامگاه فاطمه بنت شجاع - قدمت تاریخی دوره صفویه

بند شاه عباس - قدمت تاریخی قرن هفتم ه.ق

امام‌زاده سید هارون - قدمت تاریخی قرن هفتم ه.ق

امام‌زاده یونس - قدمت تاریخی اواخر قرن نهم

مسجد بازار شهر ساوه - قدمت تاریخی دوره زندیه

بقعه امام‌زاده اسماییل - قدمت تاریخی دوره صفویه

بقعه امام‌زاده نوح بن موسی بن جعفر - قدمت تاریخی دوره صفویه

بقعه امام‌زاده سید منصور بن موسی بن جعفر - قدمت تاریخی دوره صفویه

حمام کلبعلی‌خان - قدمت تاریخی دوره زندیه

کاروانسرای عبدالغفار - قدمت تاریخی دوره زندیه

کاروانسرای خشک رود وهجب - قدمت تاریخی دوره صفویه

ب: جاذبه های طبیعی

 سد ساوه( القدير): سد ساوه در محل قديمي بند شاه عباس در تنگه و فرقان ، 25 كيلومتري شهر ساوه و در حدود 150 كيلومتري جنوب غربي تهران روي رودخانه قره چاي احداث شده است.

غار كوه ساوه( شا پسند): اين غار در شمال غربي شهرستان و بالاتر از مقبره اشمو ئيل پيغمبر واقع گرديده است، اين غار بعلاوه مقبره اشموئيل پيغمبر و سرشاخه هاي رودخانه مزدقان و اقليم مناسب ، مكان مناسب گردشگاهي است.

 مشاهیر ساوه

سلمان ساوجی

خواجه جمال‌الدین سلمان بن خواجه علاءالدین‌محمد معروف به سلمان ساوجی (زاده ۷۰۹ (قمری) - درگذشته ۷۷۸ (قمری) - ساوه) از شاعران اوایل قرن هشتم هجری است. وی از بزرگتٰرین قصیده‌سرایان و غزل‌گویان ایران است. پدرش خواجه علاءالدین‌محمد اهل قلم بود.

یکی از دلایل عمده شهرت سلمان، در قصیده مصنوعی به نام بدایع‌الاسحار است که در روزگار جوانی و در مدح غیاث‌الدین محمد وزیر سروده‌است. سلمان این قصیده را به تقلید از سید ذوالفقار شیروانی و قوای گنجه‌ای سرود. در این زمان این شاعر حدود بیست و شش یا بیست و هفت ساله بود.

شعر

سلمان تحصیل کمالات کرد و سخن‌پردازی‌های او تنها از روی قریحه وذوق نبود. در اوایل عمر خواجه غیاث‌الدین محمد وزیر سلطان ابوسعید بهادر (۷۱۶-۷۳۷) را در قصاید خود مدح کرد و سپس شیخ حسن بزرگ از سلسله جلایریان و سلطان‌حسین و سلطان‌اویس را مدح گفت، او مدت چهل سال در سفر و حضر و تبریز و بغداد مداحی آن خانواده را نمود. سلمان در درجه اول قصیده‌سراست و می‌توان او را از آخرین قصیده‌سرایان معروف ایران پیش از صفویان دانست. سلمان در تغزل و عاشقانه‌ها نیز زبردست است و از این جهت مورد توجه قرارگرفت. از اوست:

باد نوروز از کجا این بوی جان می‌آورد


جان من پی تا به کوی دلستان می‌آورد

 

ورنه اقلیم فلک شکرانه این مژده را


مسرعان عالم علوی به رسم مژده خواه

سلمان ساوجی در شعر زیر به داستان توطئه منصور اشاره دارد که ابومسلم را از مرو به بغداد طلبید و او نرفت، منصور سوگندها خورد و عهدها گرفت که او را آزاری نرساند و ابومسلم از مرو به نیشابور و از آنجا به ری شد. مولف مجمل‌التواریخ می‌نویسد: «چون به ری رسید، رای و خرد آنجا بگذاشت و به همدان شد» وسرانجام به بغداد رفت و به امر منصور کشته شد.

آنکه می‌انداخت سر چون خیمه بر گردن به ری


شد اسیر خواری و مستوجب چندین عذاب

 

کرد رو بر آسمان کای آسمان تدبیر چیست


آسمان گفتش «ترکت الرای بالری» در جواب

ار منابع به موسیقی‌دانی او اشاره نشده، لیکن رامشییان و موسیقی‌دانان او را گرامی می‌داشتند. دوبیتی او که درباره کاسه‌نوازی مراغی سروده بر این پایه‌است]

آوازهٔ کاسهٔ تو این بنده شنید


وز طبع لطیفش به نواها برسید

 

این کاسهٔ دیده‌ای که بیننده ز ماست


تا کاسهٔ دیده هست مثل تو ندید

سلمان گذشته از قصیده و غزل؛ ترجیع‌بند‚ ترکیب‌بند‚ قطعه‚ مثنوی و رباعی نیز گفته‌است:

بوستان بر دوستان افشاند از این بهجت نثار


آسمان بر آسمان انداخت زین شادی کلاه

او در تصوف نیز اشعاری دارد:

گر سر و ترک کلاه فقر داری ای فقیر


چار ترکت باید اول تا رود کارت به پیش

 

ترک اول ترک مال و ترک ثانی ترک جاه


ترک ثالث ترک راحت ترک رابع ترک خویش

سلمان ساوجی از جمله شاعرانی است که وصف طبیعت را با حرکت و حیات همراه کرده‌است و به اصطلاح به عناصر بی‏جان. شخصیت و خصایص انسانی بخشیده‌است. او به این شیوه بسیاری از وصف‏های خود را سرشار از زندگی و پویایی و حرکت کرده‌است. اغلب تشخیص‏های او در شکل تفصیلی و با نوعی بیان روایی همراه است.

آثار

بسیاری از شعرهای سلمان ساوجی در مدح شیخ حسن و همسرش دلشادخاتون و سلطان‌اویس سروده شده. دو مثنوی یکی موسوم به «جمشید و خورشید» و دیگری «فراق‌نامه» دارد:

جمشید و خورشید در ۷۶۳ قمری به پایان رسیده

فراق‌نامه در ۷۷۰ قمری به پایان رسید

پایان زندگی

سلمان در آخر عمر از نظر جلایریان افتاد و در ساوه انزوا جست و سرانجام در دوشنبه دوازدهم صفر ۷۷۸ هجری قمری در زادگاه خود درگذشت.

تیلیم خان: شاعر ترک‌زبان قرن ۱۲ هجری شمسی

حکیم تیلیم‌خان (زاده ۱۱۳۶ - درگذشته ۱۲۰۹ هجری شمسی) از شعرای ترک‌زبان ساوه بوده است. تیلیم دربین ترک‌زبانان ساوه، همدان، قزوین و آذربایجان نامی آشناست.

محل تولد وی روستای مراغه ساوه در بخش نوبران است. تیلیم در اصل ترکمان بوده و خانوادهٔ وی در زمان نادرشاه مجبور به کوچ به منطقهٔ ساوه شده‌اند.

ابوسعد آوی: شاعر، تاریخ‌نگار، دانشمند و یکی از وزیران طبرستان

ابو سعد منصور بن حسن بن حسین آوی مشهور به ابوسعد آوی (زاده نیمه قرن چهارم هجری قمری - درگذشته ۴۲۲ هجری قمری) فقیه، محدث، شاعر، تاریخ‌نگار و وزیر آل‌بویه اوایل قرن پنجم هجری است.

زند‌گی‌نامه

ابو سعد در روستای آوه شهرستان ساوه زاده شده، تاریخ تولد وی به صورت دقیق مشخص نیست اما براساس برخی اسناد تاریخی باید در حدود نیمه سده چهارم هجری قمری، یعنی حدود سال‌های 345-350 ق بوده باشد.

اوایل عمر را در روستای آوه زندگی کرد و سپس برای کسب و علم دانش به شهر ری مهاجرت کرد. در آنجا با بهره‌گیری دانش از شیخ صدوق و شیخ طوسی پرداخته و پس از مدتی در ردیف دانشمندان عصر خود قرار گرفت و توانسته شاگرادانی مانند عبدالرحمن مفید نیشابوری تربیت کند. وی مدتی نیز وزیر سلسله آل‌‌بویه بوده است.

ابومنصور آوی برادر ابوسعد آوی از وزیران آل بویه بوده‌است.

ابوطاهر خاتونی: از شاعران دوران ملکشاه سلجوقی سلجوقی

حسین بن حیدر بن حسین ابوطاهر خاتونی مشهور به ابوطاهر خاتونی شاعر، نویسنده و کاتب دوران ملکشاه سلجوقی بوده‌است.

زندگی‌نامه

ابوطاهر خاتونی ملقب به موفق‌الدین، موفق‌الدوله و یا موفق‌الدوله کمال از بزرگان دولت سلجوقی بوده‌است. سبب شهرت او به خاتونی، ظاهراً از آن رو است که چندی متصدی امور گوهر خاتون، همسر محمدبن ملکشاه سلجوقی بود

در شهر ساوه کتابخانه‌ای بزرگ به ابوطاهر منسوب بود، وی کتابخانهٔ ارزشمند خود را وقف مسجد جامع ساوه کرد، این کتابخانه معتبر احتمالاً در حملهٔ مغولان از میان رفته‌است، بر این اساس وی را از اهالی ساوه می‌شناسند.

اساتید

ابوطاهر نزد بزرگانی مانند ابومظفر، محمد ابیوردی و ناصح‌الدین ابوبکر احمد ارجانی تحصیل کرد. ادیبان و شاعران آن روزگار وی را ستایش کرده‌اند و او را با عنوان استادالموفق یاد کرده‌اند.

آثار

مناقب الشعراء: در احوال شاعران پارسی‌گوی

تاریخ آل‌سلجوق : ذکر احوال سلاطین و امراء سلجوقیان

شکارنامهٔ ملکشاه

تنزیر الوزیر الزیر الخنزیر

ابوالفرج ساوجی: از نویسندگان و کُتاب آل بویه

افضل‌الدین ساوی: شاعر و فیلسوف قرن ششم هجری قمری.

بهاءالدین ساوجی: از شاعران قرن هشتم هجری

بهاءالدین ساوجی (قرن هشتم هجری قمری - ساوه) شاعر اهل ایران است.

وی سال‌ها در خدمت خواجه تاج‌الدین احمد بن محمد بن علی عراقی وزیر امیر مبارزالدین محمد آل مظفر بوده‌است.

از دیوان اشعار او نسخه‌ای در کتابخانه مدرسه عالی سپهسالار موجود است.

فرخنده ساوجی: از شاعران قرن سیزدهم هجری

فرخنده ساوجی (زاده نیمه قرن سیزدهم هجری قمری - درگذشته ۱۳۱۵ هجری شمسی - ساوه) شاعر زن اهل ایران است.

زند‌گی‌نامه

فرخنده ساوجی دختر سیف لشکر خلج در روستای عبدالله که امروزه جزئی از شهر ساوه است زاده شد، وی از کودکی عمر خود را صرف سرودن شعر کرد و در اواخر عمر نابینا شد.

ازآثارش دیوان شعر كه با مقدمه‏اى از افخم‏السادات سلطانى به چاپ رسید و مشتمل بر سه مجموعه شعر ساقى‏نامه، گل و بلبل و غدیریه مى‏باشد.

حسین بن روح نوبختی: سومین نایب خاص (سفیر) حجت بن حسن (مهدی) در دوران غیبت صغری و یکی از اهالی روستاهای آوه در نزدیکی شهر ساوه.

(نام کامل: شیخ ابوالقاسم حسین بن روح بن ابی بحر نوبختی) سومین نایب خاص (سفیر) امام زمان در دوران غیبت صغری

زندگی

حسین بن ابی بحر را مورّخان و محدّثان گاهی «نوبختی» زمانی «روحی»، گاهی «حسین بن روح بن بنی نوبخت» و بعضاً «قمی» گفته‌اند.[نیازمند منبع] همان‌گونه که از نام وی هویداست، ایرانی‌تبار بوده است. نوبختیان از خاندانهای اصیل ایرانی مسلمان شده دوره منصور عباسی و پیوسته همنشین و همراه خلفای عباسی بودند. ایشان در اثر قدرت سیاسی، توان اقتصادی و شایستگی‌های علمی، پایگاه اجتماعی مناسبی داشتند که با تکیه بر آن، در پیشبرد تفکّر شیعی و حمایت از شیعیان نقش اساسی بازی کردند در بعضی از روایات آمده که وی اهل قم بوده است، و گفته اند در گفتگوی فارسی به لهجهٔ اهالی آبه (از روستاهای شهرستان ساوه) سلیس و روان بود، حال آنکه برخی دیگر معتقدند که ملقّب شدن نوبختی به «قمی»، بخاطر شدّت علاقه و ارتباط وی با قم و علمای آن سامان بوده است.

در بعضی منابع حسین بن روح نوبختی را با لقب آوی (آوه یا آبه) نیز خطاب می‌کردند. شیخ صدوق نیز وی را از اهالی آوه یاد کرده‌است.

سید مرتضی عسکری پژوهشگر تاریخ اسلام و حدیث‌شناس و روحانی شیعه.

سید مرتضی عسکری مشهور به علامۀ عسکری (۱۲۹۳، سامرا - ۱۳۸۶، تهران)، پژوهشگر تاریخ اسلام و حدیث‌شناس و رئیس دانشگاه اصول دین بود.[نیازمند منبع]

وی علاوه بر بررسی کتب شیعه با تکیه بر کتاب و سنت، احادیث و روایات اهل سنت و را مورد بررسی قرار داده‌است.

زندگی

در سال ۱۲۹۳ شمسی در سامرا متولد شد، پدر و مادر وی ايرانی‌الاصل و اهل ساوه بودند. وی پس از تحصیل در حوزه علمیه شهر سامرا در رشته فقه و حدیث در سال ۱۳۵۰ هجری قمری به قم برای تحصیل در حوزه علمیه و فراگیری دروس سطح اصول و فقه نزد مرعشی نجفی، شیخ محمدحسین شریعتمداری ساوجی، روح‌الله خمینی، میرزا خلیل کمره ای و سایر دین‌آموختگان رفت

تأسیس مدارس دینی جدید با روش تربیتی نوین و استفاده از صاحبان فضل جهت تدریس در آن و تحصیل فقه استدلالی نزد آیت‌الله اشتهاردی در سامرا و شروع به نگارش آثاری در باب احادیث و تأسیس مراکز علمی و مدارس در عراق و سپس تأسیس دانشکده اصول دین در سال ۱۳۸۴ هجری قمری و عزیمت به لبنان در پی افزایش فشارهای دولت عراق و ورود به ایران در سال ۱۳۸۹ هجری قمری و تأسیس مجمع علمی اسلامی در ایران در سال ۱۳۹۸ هجری قمری برخی از فعالیت‌های اوست

آثار

القرآن الکریم و روایات المدرستین، صلاة ابی بکر آخرین نماز پیامبر، عقائد اسلام از القرأن الکریم، حدیث کسا در کتب خلفا و اهل البیت، عبدالله بن سباو اساطیر اخری، یکصدو پنجاه صحابی دروغین، علی مائده الکتاب والسنه، معالم المدرستین، نقش ائمه در احیاء دین وبسیاری جزوات پاسخ به شبهات از جمله آثار علامه سید مرتضی عسگری است

اغلب آثار مرتضی عسگری در کشورهای مختلف، به ویژه مصر منتشر و مورد استقبال اسلام‌پژوهان قرار گرفته‌است.

درگذشت

وی در ۲۵ شهریور ۱۳۸۶ در سن ۹۸ سالگی در بیمارستان میلاد تهران درگذشت.

علامه تاج‌الدین آوی : از علما و فقه‌های مشهور شیعه در زمان ایلخانیان (قرن هفتم و هشتم هجری قمری)

ملا صالح ساوجی: از علما دوران سلطان حسین صفوی (قرن دوازدهم ه.ق) است. تالیفات وی عبارتند از : الحدیده الحسینیه – الدره العلویه

ابن سهلان ساوجی: فیلسوف و منطق‌دان

خواجه نصیر طوسی: از علما بزرگ ریاضی، نجوم و حکمت ایران و نیز یکی از فقه‌های مذهب تشیع در قرن هفدهم می‌باشد، نقل شده‌است که وی زاده روستای جهرود در نزدیکی شهر ساوه‌است.

مصطفی چمران: در سال ۱۳۱۱ ه.ش متولد شد. او فرزند حسن چمران ساوجی بود که از روستای چمران بخش غرق آباد ساوه به تهران مهاجرت کرد. دکتر چمران پس از شروع جنگ تحمیلی در شهریور ماه سال ۱۳۵۹ به خط مقدم جبهه رفت و ستاد جنگ‌های نامنظم را تأسیس و فرماندهی نمود. وی در ۳۱ خرداد ۱۳۶۰ در منطقه جنگی دهلاویه کشته شد.

مصطفی چمران (۱۳۱۱ - ۳۱ خرداد ۱۳۶۰)(با نام کامل مصطفی چمران ساوجی) از فعالین سیاسی قبل از انقلاب در آمریکا، فعال نظامی در لبنان، معاون نخست‌وزیر در امور انقلاب دولت موقت، وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران، نماینده مردم تهران در اولین مجلس شورای اسلامی، نماینده امام خمینی در شورای عالی دفاع و از فرماندهان جنگ‌های نامنظم بود که در جبهه جنگ ایران و عراق کشته شد.

تولد و زندگی شخصی

مصطفی چمران ساوجی در سال ۱۳۱۱ هجری شمسی در خیابان پانزده خرداد تهران، بازار آهنگرها، محله سرپولک متولد شد. او فرزند حسن چمران ساوجی بود که از روستای چمران ساوه به تهران مهاجرت کرد.

وی تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه انتصاریه، نزدیک پامنار، گذراند و دوران متوسطه را در دارالفنون و البرز طی کرد. به سال ۱۳۳۲ در رشته الکترومکانیک دانشکده فنی دانشگاه تهران پذیرفته شد. پس از فارغ التحصیلی در سال ۱۳۳۶، یک سال را به تدریس در دانشکدهٔ فنی پرداخت. وی در کنکور رتبۀ ۱۵ کشوری را کسب کرد.

وی در تمام دوران تحصیل و نیز دورهٔ کارشناسی در دانشگاه تهران، شاگرد اول بود که از استاد خود مهدی بازرگان نمره بیست و دو (۲۲) را در درس ترمودینامیک دریافت کرد. چمران در ریاضیات و هندسه، آنقدر توانا بود که حریفی نداشت. در درس‌های آن روز رایانه آنالوگ، جزو مهم ترین و سخت ترین درسها بود که چمران از آن نمره ۲۰ گرفت.

عباس چمران، برادر او آخرین رییس دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف قبل از انقلاب بود که پس از فوت وی درگذشت و مهدی چمران برادر دیگر او رئیس شورای شهر تهران است.

مصطفی چمران دو بار ازدواج کرد او از همسر اول خود، پروانه، سه فرزند دارد؛ که دو دختر و یک پسر می‌باشند. فرزند پسر او بعدها در سواحل آمریکا غرق شد. همسرآمریکایی وی پس از گذراندن مدتی در لبنان به دلیل شرایط سخت و محرومیت شدید تصمیم به بازگشت به آمریکا نمود و اوراتنها گذاشت.درادامه حضورش درلبنان نقاشی شمع شهید چمران آغاز آشنایی او با خانم «غاده» شد که درنهایت به ازدواج او با همسر لبنایی اش انجامید.

یوسف عادل شاه ساوی: موسس سلسله عادلشاهیان

شیخ جمال‌الدین ساوجی: موسس قلندریان فرقه‌ای از صوفیه.

سعدالدین ساوجی: از سیاست‌مداران و دولت‌مردان دوران ایلخانیان

عمادالدین ساوجی: دانشمند و وزیر خوارزمشاهیان

ابونصر آوی: شاعرو یکی از وزیران طبرستان

حبیب‌الله ساوجی: از نقاشان زمان شاه عباس

سید احمدخان ساوه‌ای: خواننده دوران قاجار

ابوالفضل جلیلی: کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس سینما

محسن محسنی‌نسب: کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس سینما

 

 منابع:

1- ویکی پدیا ، دانشنامه آزاد

2-پایگاه اطلاعات تجارت خارجی استان مرکزی  www.arakintt.com

3-سایت امامزاده اسحق ابن الموسی الکاظم (ع)  eshaghie_saveh.blogfa.com