طرح بازیافت لوح های فشرده در کشور آغاز شد

طرح بازیافت لوح های فشرده به همت محققان داخلی در کشورآغاز شد.در این طرح لوح های فشرده با استفاده از روش های جدید امحا می

شوند و پس از بازیافت به صورت مواد اولیه مورد نیاز صنعت مجددا مورد استفاده قرار می گیرند

ˈنوذر نوذریˈ مدیرعامل شرکت دانش بنیان بازیافت لوح های فشردهروز یکشنبه با بیان این مطلب در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا گفت:

لوح های فشرده شامل بخش محافظ از جنس پلی کربنات، بخش میانی ذخیره اطلاعات که از جنس آلومیینوم و نقره و بخش پشتی که از جنس رنگ ولاک است.

وی افزود:در فرآیند بازیافت لوح های فشرده ، سه بخش آنها جداسازی می شود و این فرآیند در صورتی که حتی لوح های فشرده قطعه قطعه شده باشند نیز امکان پذیر است.این لوح ها ابتدا درحوضچه های شیمیایی قرار می گیرند تا لاک که در قسمت پشت آنها قرار دارد ، جداسازی و درمرحله بعد با استفاده ازآبکاری بخش فلزی لوح های فشرده جداسازی می شود.

نوذری اظهار داشت: درکشورهای پیشرفته بخشی ازهزینه های بازیافت توسط شرکت های تولیدکننده این مواد تامین می شود که این کار هنوز در ایران انجام نشده است .

وی خاطرنشان کرد :سالانه حدود 60 میلیون لوح فشرده درکشورامحا و حدود 260 میلیون لوح فشرده در کشور تولید می شود.با بازیافتاین لوح های فشرده می توان ازآلودگی های زیست محیطی تا حد زیادی جلوگیری کرد چرا که مواد اولیه لوح های فشرده بازگشت پذیر به طبیعت نیستند و همچنین این بازیافت موجب اشتغال وکارآفرینی در کشور می شود .

به گفته وی بازیافت این لوح های فشرده باعث می شود تا مواد اولیه این لوح ها به دیگر صنایع تزریق شود . در بازیافت لوح های فشرده مواد اولیه شامل پلی کربنات، نقره وآلومینیوم که از جمله پرکاربردترین مواد اولیه صنایع درکشورهستند ، به دست می آیند 

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، استان فارس

پشت بام هایی سبز

چرا بام‌ها سبز مي‌شوند؟ امروزه ايجاد فضاي سبز بر پشت بام‌ها رفته‌رفته به نياز زندگي انسان مدرن تبديل مي‌شود. زيرا زندگي در شهرهاي بزرگ با ترافيك‌ها و دود ماشين‌ها و كارخانه‌ها به نحو چشمگيري زندگي انسان‌ها را تحت تاثير قرار داده است. كوچه‌ها تنگ است و خيابان‌ها باريك. رشد غيراصولي و قارچ‌گونه آپارتمان‌ها هرگونه امكان ايجاد فضاي سبز شهري بر سطح زمين را از بين برده است و نياز به فضاي سبز چيزي نيست كه بتوان از آن چشم پوشيد؛ بنابراين باغ‌ها به پشت‌بام‌ها رفته‌اند. پشت‌بام‌هايي كه به نظر مي‌رسد به بهترين نحو ممكن مي‌توان از آنها استفاده کرد. باغچه‌هاي معلق شهرهاي امروزي مزاياي زيادي دارند. از تميز نگه ‌داشتن هوا گرفته تا كاهش دماي هوا. همچنين به لحاظ بصري نيز روف‌گاردن‌ها به نوعي به زيباسازي شهر كمك مي‌كنند. بخار بيش از حد هوا را مي‌گيرند و مانع از جاري شدن سيلاب‌هاي شهري مي‌شوند. همچنين مي‌توان در روف‌گاردن مواد خوراكي چون سبزي‌ خوردن را پرورش داد و به نوعي سقف‌ها به باغچه‌اي براي رفع مايحتاج خانواده‌ها تبديل شوند. مهم‌تر اينكه براي دمي آسودن از هياهوي خيابان‌ها، قدم زدن در باغچه كوچك شخصي بر بام خانه بسيار لذت‌بخش است. همچنين این بافت‌های گیاهی زیبا نه‌تنها می‌توانند بام ساختمان‌های خنثی و کسل‌کننده شهری را زنده کنند، بلکه فضایی مناسب را برای زندگی پرنده‌ها و حشرات مفید برای محیط زیست فراهم می‌آورند. كاهش میزان آلودگی صوتی و توليد اكسيژن در محیط از ديگر كارهايي است كه از دست اين باغ‌هاي مرتفع برمي‌آيد.

روف گاردن در ساير فرهنگ‌ها

 در حال حاضر آلمان، كانادا و سنگاپور از پيشگامان ساخت باغچه‌هاي معلق محسوب مي‌شوند. در اين كشورها ايجاد باغ‌هاي پشت‌بامي در دستور كار صاحبان كشور قرار گرفته است. در حالي كه در ايران اين نوع كارها بيشتر جنبه شخصي دارند و جا افتادنش زمان مي‌برد. مثلا در آلمان ايجاد روف‌گاردن بر بام ساختمان‌هاي تازه‌ساز اجباري شده است. قانوني که در صورت اجرایی شدن در شهرهای دودگرفته کشورمان به راحتي مي‌تواند پارك‌ها را از كف زمين به آسمان‌ها ببرد تا هر كسي بتواند هرگاه دلش خواست در باغچه شخصي‌اش دمي بيارامد.

گياهان مناسب روف‌گاردن

گياهاني كه براي اين فضا استفاده مي‌شوند بايد در برابر نور شديد آفتاب، بادهاي تند و سرماي شديد مقاوم باشند. ژوژه، شمعدانی، گل مبارک كه به آن علف مریم هم می‌گویند، گل انگشتانه، گل مروارید عطری، تاج‌الملوک، آرابیس یا سبد نقره‌ای، کروپسیس، گل گندم، آرمریا، رعنای زیبا، برونرا، گل اختر، شب‌بوی زرد، اوبری تا، بگونیای دائم گل، برژنیا، بو مادران، گل کاغذی، گل سرخ و استیلب، گل‌هایی هستند که در بیشتر موارد توانایی مقابله با اوضاع بد آب و هوایی در شهر بزرگ را دارند و می‌توانند در بیشتر ماه‌های سال با طراوت و پرگل باشند.

محیط کشت مناسب

معیارهای اصلی ساخت یک محیط کشت مناسب برای باغچه‌های سقفی عبارتند از سبک وزن بودن، توانایی در نگهداری مواد غذائی و رطوبت کافی برای رشد گیاه و توانائی در ایجاد یک ساختار سفت و در عین حال قابل زه‌کشی در خاک. خاک‌های آماده مخلوط کردن در بازار وجود دارند؛ ولی برای هر پروژه باید مخلوط خاکی مناسب را تهیه کرد. ماسه ريز، پوسته صدف، پوسته درخت كاج، كود نيتروفرم و سولفات آهن از جمله تركيبات خاك روف‌گاردن‌ها هستند. معمولا به جای ریگ در بتون سبک‌وزن از پوسته صدف استفاده می‌شود. باد، آفتاب، سایه و دماهای شدید مانند خشکی‌ها و رطوبت‌های طولانی مدت، بارش برف و یخبندان، بیش از سایر نقاط یک ساختمان برای باغچه‌های سقفی مشکل‌زا هستند. حادترین مشکلات زمانی به بار می‌آیند که سرما و گرمای شدید وجود داشته باشد. در چنین مناطقی، تمام لوله‌کشی‌ها باید کاملا عایق شده باشند. وزن برف و یخ نباید از محدودیت‌های وزنی سیستم ساختمانی سقف تجاوز کند. در مناطق مستعد باران‌های شدید، باید برای جلوگیری از بروز سیل، زه‌کشی‌های سطحی و زیر سطحی مناسبی فراهم شود. حتی در مناطقی که این محدوده‌ها تقلیل یافته‌اند، ممکن است محدوده‌های موقتی در اثر بروز طوفان یا شرایط جوی خاص پدید بيايند.

روف‌گاردن و رونق كسب‌وكارها

 ايجاد باغچه‌هاي پشت‌بامي با همكاري تيمي از متخصصان محیط زیست، کشاورزی، معماری و شهرسازی ايجاد مي‌شود. چون تفاوت‌های طراحی و ساختاری مهمی بین ساخت محوطه در سطح زمین و محوطه‌های بالای سقف وجود دارد. محافظت از تمامیت سقف و ساختمان، زه‌کشی مناسب، ایجاد یک محیط کشت سبک‌وزن بادوام، سازگاری با آب و هوا، آبیاری بهینه، انتخاب تجهیزات و مصالح ساختمانی و تامین آب به عنوان یک عامل طراحی، ایمنی و امنیت عمومی و سهولت در امر محافظت از جمله كارهايي است كه تنها از دست اين متخصصان برمي‌آيد. انتخاب یک ساختمان مناسب، گیاهان انتخاب شده و نوع کاشت گیاهان، نوع رسیدگی به گیاهان از نظر آب، خاک و کود، نحوه مراقبت از باغچه در طول سال و بررسی میزان تاثیر وزن باغچه بر کل وزن ساختمان از مواردی است که باید حتما در ایجاد چنین باغچه‌هایی مد نظر قرار بگیرد. بنابراين شركت‌هايي در اين زمينه ايجاد شده‌اند كه كارشان ايجاد فضاي سبز بر پشت‌بام‌ها است؛ البته با رعايت اصول تخصصي و فني. رعايت اصولي كه مانع از آسيب رسيدن به ساختمان‌ها مي‌شود و طول عمر فضاي سبز بام‌ها را نيز تضمين مي‌كند.

هزينه‌هاي ايجاد بام‌هاي سبز

اما تبديل پشت‌بام يك خانه به باغي زيبا و دلنواز، هزينه‌هاي خاص خود را دارد. البته باز هم اين سليقه‌ها و خواسته‌ها هستند كه هزينه يك باغ معلق را تعيين مي‌كنند. نوع گياهي كه انتخاب مي‌شود، نوع خاك، نوع طراحي و ميزان فضايي كه در نظر گرفته مي‌شود، هزينه‌هاي روف‌گاردن را كم يا زياد مي‌كنند. هر چند با چيدن تعدادي گلدان بر پشت‌بام هم مي‌شود روف‌گاردن ايجاد كرد؛ اما معناي واقعي روف‌گاردن را ندارد. در واقع لوكس بودن و معمولي بودن يك باغ معلق مهم است. تكنيك‌هايي كه براي ساخت چنين فضايي استفاده مي‌شود تاثيري مستقيم بر هزينه‌هاي ايجاد آن دارد. مثلا هزینه سيستم زه‌كشي از ۲۰ تا ۱۶۰ هزار تومان است. هرچه يك فضاي سبز لوكس‌تر باشد، گران‌تر هم تمام مي‌شود. مثلا فضاي سبز را از متري ۴۰ هزار تومان مي‌توان ايجاد كرد تا متري يك ميليون تومان. قیمت هر متر مکعب خاك از متري ۳۰ هزار تومان شروع مي‌شود و تا متري ۸۰ هزار تومان هم مي‌رسد. ضخامت خاک بر قیمت آن تاثیر مستقیم دارد. قیمت گياهان نيز بسته به لوكس بودن يا معمولي بودنشان هر متر مكعب از ۲۰ هزار تومان شروع شود و حتي به متري ۵۰۰ هزار تومان هم می‌رسد. هزينه تهيه گلدان، مبلمان باغچه، طراحي و دستمزد سازندگان روف‌گاردن را هم اگر اضافه كنيم، شايد داشتن يك باغچه در پشت‌بام خانه‌تان بيش از چند ده ميليون تومان هزينه در بر داشته باشد. در واقع با احتساب هزینه‌های مواد موردنیاز، هر متر مربع فضای سبز بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان خرج دارد. روف‌گاردن اگر معمولی باشد بین ۴ تا ۱۰ میلیون تومان هزینه دارد و اگر لوکس باشد و مواد گرانتری برای ساخت آن استفاده شود، هزینه بسیار بالاتری را در برمی‌گیرد. اما به نظر مي‌رسد كه حتي اين هزينه‌هاي بالا هم مانع از علاقه مردم به اين فضاهاي سبز معلق نخواهد شد

1 2